Przejdź do paska narzędzi

Recenzja kamery Xiaomi 70mai PRO Dash z GPS

Jak dotąd żadna firma w segmencie budżetowych wideorejestratorów nie była w stanie zagrozić wysokiej pozycji Vifo. Obecnie producent kamer samochodowych, łączących w sobie dobrą jakość i przystępną cenę, ma silnego konkurenta. Model Xiaomi 70 mai PRO Dash, choć nie oferuje rewolucyjnych rozwiązań, okazuje się jednym z najlepszych rejestratorów jazdy dostępnych w swojej klasie cenowej. Dlaczego ta kamera może mierzyć się z urządzeniami lidera, marki Vifo? Poniżej przedstawiam właściwości sprzętu i opisuję wrażenia z jego użytkowania.

Specjalna oferta

Zniżka na 70mai PRO Dash

Zniżka na 70mai PRO Dash


Parametry techniczne 70mai PRO Dash Camera

70mai jest chińskim producentem elektroniki samochodowej. Firma słynie przede wszystkim ze swoich wideo rejestratorów. Na rynku można spotkać dwa modele od 70mai – 70mai Dash oraz jego ulepszoną wersję, czyli 70mai PRO Dash. Kamery producenta pochodzącego z Chin nie zaskakują nowościami w zakresie funkcji czy budowy, ale za to ich stosunek jakości do ceny okazuje się jednym z najwyższych, na równi z urządzeniami marki Vifo.

Parametry techniczne

 • Chipset HiSilicon Hi3556 V100
 • Przetwornik obrazu Sony IMX335
 • Ekran 2 cale
 • Kodowanie nagrań H.265
 • Nagranie SUPER FULL HD 2592×1944p
 • Szerokokątny obiektyw 140°
 • Obsługa kart pamięci do 64GB microSD
 • Sterowanie głosowe
 • Łączność Wifi

ZAWARTOŚĆ ZESTAWU

 • Kamera samochodowa 70mai PRO Dash Camera
 • Zasilacz samochodowy
 • Kabel mikro USB o długości ok. 3,5 metra
 • Uchwyt na taśmę 3M
 • Dwie naklejki elektrostatyczne
 • Instrukcja obsługi w języku angielskim

 


70mai PRO Dash Camera – „PRO” w nazwie zobowiązuje

Spośród dwóch wspomnianych produktów firmy 70mai PRO Dash Camera jest wariantem bogatszym i bardziej ulepszonym. Wersja PRO imponuje pod względem specyfikacji. Na uwagę zasługuje przede wszystkim obecność zaawansowanego przetwornika obrazu Sony IMX335 – czułość matrycy sprzętu od 70mai jest dwa razy większa niż w OV4689. Wydaje się to jedną z istotniejszych zalet kamery samochodowej kosztującej mniej niż 400 złotych. To jednak dopiero początek ulepszeń – wkrótce można będzie spodziewać się dodatkowych usprawnień w i tak przyzwoitym oprogramowaniu. Niewykluczone, że jego nowe wersje spowodują poprawę jakości obrazu, a zarazem dodanie nowych trybów pracy urządzenia.

Ponadto w kamerze 70mai PRO Dash zastosowano kodowanie H.265, obecne w modelu BlackVue DR900S, czyli w prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym technologicznie rejestratorze dostępnym na rynku. Dzięki temu rozwiązaniu nagrywane pliki zajmują znacznie mniej miejsca na karcie pamięci, nie tracąc przy tym jakości obrazu.


Budowa modelu 70mai PRO Dash Camera

Kamera zbudowana jest zupełnie inaczej niż jej słabiej zaawansowany wariant. W 70mai Dash producent zdecydował się na bardziej dyskretny kształt walca, którym model przypomina rejestratory marki BlackVue. Natomiast wersja PRO ma wyświetlacz o wielkości 2 cali oraz zgoła odmienną formę. Kamerka, mimo tej modyfikacji w wyglądzie, nie rzuca się zbytnio w oczy. Co więcej, dołożenie ekranu daje użytkownikowi sprzętu nowe możliwości – zmiany w ustawieniach albo w podglądzie plików uda się wprowadzić, korzystając z wyświetlacza i fizycznych przycisków na kamerze albo z poziomu aplikacji (nie zrezygnowano z wbudowanego modułu WiFi). Można więc swobodnie wybrać wygodniejszą metodę obsługi.
W kwestii budowy kamery samochodowej dokonano jeszcze jednej korzystnej modyfikacji względem uboższego modelu. Uchwyt zastosowany w 70mai PRO Dash Camera okazał się zdecydowanie wygodniejszy niż w wariancie bez dopisku PRO w nazwie, w którym wykorzystano niewygodną w użytkowaniu szybkozłączkę. Wyeliminowano więc trudność w odkręcaniu kamery od szyby samochodu. Kamerę 70mai PRO Dash można bezproblemowo i błyskawicznie wsunąć w uchwyt przyklejony do szyby. Czynność ta nie wymaga użycia prawie żadnej siły. Co ciekawe, chiński producent zamierza wprowadzić na rynek również wersję z modułem GPS w uchwycie (podobnie jak zrobiono w kamerach Viofo A119x/A129). Oznacza to, że zwiększy się nie tylko komfort obsługi, ale też poprawi się funkcjonalność rejestratora.

 


Tryb parkingowy modelu 70mai PRO Dash Camera

Wadą kamery samochodowej od 70mai wydaje się przede wszystkim to, że zaimplementowano w niej wyłącznie pasywny tryb parkingowy. Korzyścią okazał się natomiast fakt, że kamera po podpięciu do zasilania informuje użytkownika komunikatem dźwiękowym oraz tekstowym (oba w języku angielskim) o tym, czy pod nieobecność kierowcy nastąpiło jakieś nagranie. 70mai PRO Dash Camera może więc przekazać wiadomość o ewentualnych niepokojących zdarzeniach – nie trzeba każdorazowo samodzielnie sprawdzać zarejestrowanego materiału.

Co ciekawe, kamera posiada funkcję sterowania głosowego. Działa ona jednak tylko wtedy, gdy posługujemy się językiem angielskim. Stosując komunikaty głosowe, można rozpocząć rejestrację wideo, zrobić zdjęcie albo wyłączyć nagrywanie dźwięku. Wspomniana funkcja jest interesującym dodatkiem, ale o wykorzystaniu jej w praktyce decydują indywidualne preferencje. Trudno wobec tego stwierdzić, czy możliwość sterowania głosem okaże się udogodnieniem, czy tylko technologiczną ciekawostką.


Aplikacja Xiaomi 70mai PRO Dash Camera

70mai App jest znakomita. Aplikacja działa szybko, intuicyjnie i nie rozłącza się w trakcie użytkowania. Wyróżnia ją rozsądny minimalizm. W 70mai App nie ma niepotrzebnych opcji, co dodatkowo ułatwia obsługę. Zmiana wszystkich niezbędnych ustawień jest w tej aplikacji na wyciągnięcie kciuka, podobnie jak podgląd nagrań. Minusem może być z kolei brak języka polskiego – tę opcję językową oferuje chociażby Viofo.

Kamera samochodowa 70mai PRO Dash Camera kosztuje niecałe 400 złotych i w swojej kategorii cenowej okazuje się rewelacyjnym wyborem. Wysoka jakość obrazu, wbudowany moduł WiFi, wygoda użytkowania – wszystko to przemawia na korzyść recenzowanego modelu. 70mai PRO Dash Camera może z powodzeniem mierzyć się ze swoim bezpośrednim konkurentem, Viofo A119 i moim zdaniem wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko.

Funkcje głosowe

 • Take picture – zrób zdjęcie
 • Record video – nagrywaj wideo
 • Record without sound – nagrywaj bez dźwięku
 • Record with sound – nagrywaj z dźwiękiem

Przykładowe filmy z Xiaomi 70mai PRO Dash Camera

Poniższe filmy pochodzą z serwisu Yuotube i zostały udostępnione przez użytkowników kamery DVR Xiaomi 70mai PRO Dash Camera

Jazda nocą

Jazda po parkingu

2 komentarze
 1. Co mam zrobić jeśli zamówiłam 70mai Dash Pro po rosyjsku?:(

Dodaj Odpowiedź

Logo