Przejdź do paska narzędzi

Recenzja gry Dixit częsci 1-8

Dixit to gra, które nie stawia żadnych ograniczeń wiekowych swoim graczom. Sprawi niesamowitą frajdę zarówno młodocianemu, jak i dorosłemu graczowi. Wydana została w 2008 roku i do Polski trafiła dzięki wydawnictwu Hobbity.

Dixit – kreatywna gra dla każdego

Skąd się wziął fenomen Dixit i dlaczego ta gra doskonale się sprawdza zarówno w rodz

innej grze z dziećmi, jak i przy luźnym spotkaniu z przyjaciółmi? Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że czynnikiem decydującym o wygranej jest… nasza wyobraźnia! By dokładnie to zrozumieć przedstawię Wam zasady Dixit.

Każdy z graczy otrzymuje karty, których liczba określona jest uzależniona od ilości grających osób. Grafiki znajdujące się na kartach mają różne, przecudowne i bajkowe motywy i co najważniejsze – można je rozumieć na wiele sposobów. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.

Następnie wybiera się gracza rozpoczynającego rozgrywkę. Kładzie on swoją kartę (zakrytą) i podaje do niej hasło przewodnie. Piękno gry jest takie, że może to być cokolwiek – „podróż”, „stół”, a nawet bardziej skomplikowane, jak na przykład – „egocentryzm atrybucyjny”.

Rolą pozostałych graczy jest wybranie spośród swoich kart tej, która najbardziej kojarzy im się z zadanym hasłem. Następnie wykładają oni swoje karty, również zakryte, na środek stołu.

Gdy wszyscy gracze położą na stół swoje „skojarzenia” karty są tasowane oraz odkrywane. Kolejnym etapem jest obstawianie, która z wyłożonych kart należy do prowadzącego. Ten otrzyma punkt za każdy traf, ale tylko pod warunkiem, że przynajmniej jeden z graczy niepoprawnie wskaże kartę.

Z racji tego, że punkty zdobywamy tylko podczas rundy, w której jesteśmy prowadzącymi, to kluczem do sukcesu wydaje się być podanie hasła i wystawienie karty, która w nie tak oczywisty sposób odzwierciedla nasze wyrażenie.

Podoba mi się to, że gra opiera się głównie na naszej wyobraźni oraz kreatywności. Dixit znajdzie swoje miejsce przy rodzinnym stole, ale również podczas wieczornego spotkania z przyjaciółmi – wiek oraz sytuacja nie ma całkowicie znaczenia.

Na spore owacje zasługują przede wszystkim karty. Grafiki na nich umieszczone robią duże wrażenie. Ich motywy są jakby wyrwane z jakiejś bajki, której nikt nie zna. Pozwala to przede wszystkim na popisanie się swoją wyobraźnią, nadając sens i znaczenie zwykłemu obrazkowi.

Gdzie i za ile kupić Dixit?

Cena standardowej edycji gry Dixit w sklepach stacjonarnych oraz internetowych oscyluje w granicach od 80 zł do 100 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że w zestawie otrzymujemy tylko karty – jest to naprawdę dużo.

Alternatywą dla klasycznej edycji jest wersja z AliExpress, bowiem jest ona o ponad połowę tańsza. Jedyną różnicą pomiędzy wydaniem oryginalnym, a tym z Chin jest to, że karty z Ali są nieco mniejsze. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na rozgrywkę, dlatego też jest to opcja przeze mnie polecana.

Moja ocena Dixit to 9.5/10. Do kompletu punktów brakuje 0.5 pkt, dlaczego? Otóż po czasie granie z tą samą ekipą może stawać się nudne. Zanim jednak do tego dojdzie czekają nas długie godziny wytężania swoich mózgów. Grę polecam każdemu – niezależnie od tego czy lubicie planszówki, czy też nie.

Tags:

Logo