Przejdź do paska narzędzi

Gry planszowe z Chin 3 świetne fillery do uzupełnienia wieczoru

Tak zwane fillery to gry wypełniacze. Czyli proste gry planszowe lub karciane, w których rozgrywka nie trwa długo, zasady są proste i mogą w nie zagrać nawet najmłodsi gracze. Stanowią one świetne uzupełnienie wieczoru gier, mogą być zarówno ciekawą rozgrzewką, jak i przerywnikiem między dłuższymi turami, bardziej wymagających gier. Na AliExpress znalazłem kilka gier, które wszystkim są świetnie znane, a w Chinach można kupić je taniej. Odwzorowanie oryginałów jest na wysokim poziomie, a znajomość obcych języków nie jest tu zbytnio potrzebna. Zasady po polsku znajdziemy w internecie.

Story Cubes – gra towarzyska

Link do gry https://goo.gl/fhcDe8

Znacie Story Cubes, chociażby te od firmy Rebel? Można znaleźć je również na AliExpress. Podobnie jak w przypadku wersji Rebel w zestawie znajduje się 9 drewnianych kości oraz kieszonkowych rozmiarów generator historii. Całość zapakowana została w skromne, przezroczyste pudełko z PVC.

Na czym polega gra Story Cubes?

W zestawie otrzymujemy 9 ładnych, drewnianych, sześciennych kostek, na ściankach których znajdują się odmienne zestawy ilustracji. Należy rzucić wszystkimi kostkami i zacząć opowiadanie historii, np. od słów „Dawno, dawno temu…”, bądź „Pewnego razu…”. Historię opowiada się w oparciu o obrazki, które wypadły na kostkach, można zacząć ją od dowolnego z nich.

W grze nie ma żadnych ograniczeń, jedynie wyobraźnia. Minimalna liczba graczy to jedna osoba, aczkolwiek ze względów rozrywkowych, ciekawiej będzie zagrać z większą liczbą osób.

Wymiary kości: 25 mm x 25 mm

Deep Sea Adventure

Link do gry https://goo.gl/YB3hxF

Gra ta pierwotnie powstała w Japonii, możemy jednak znaleźć chińską wersję, w której zasady mamy opisane po angielsku i hiszpańsku. Opakowanie nie jest tak eleganckie jak w przypadku oryginału – szary karton – jednak nie to jest najważniejsze, a poza takimi szczegółami, gra z AliExpress niewiele się różni. W grę możemy zagrać w liczbie od dwóch do sześciu graczy, a przeznaczona jest dla osób powyżej 8 lat, chociaż i młodsi gracze powinni sobie z nią poradzić.

W Deep Sea Adventure wcielamy się w postać nurka, który wraz z towarzyszami wynajął okręt podwodny i udał się na poszukiwanie skarbów. Aby jednak skarby wydobyć cały zespół korzystał będzie z jednego zapasu tlenu. W przypadku zbytniego oddalenia się od grupy jednego z nurków, bądź zbyt późnego powrotu na statek, zasiada się do kolejnej rozrywki.

W zestawie znajduje się plansza okrętu, 6 figurek nurków, czerwony dysk, dwie kostki sześcienne z plastiku oraz niezbędne żetony w różnych kształtach.

Zasady gry Deep Sea Adventure

Gracze umieszczają figurki na okręcie podwodnym, na okręcie pojawia się również czerwony dysk, który służy do odznaczania pozostałego poziomu tlenu, na początku jest to 25 jednostek. Rozkładane są również losowo żetony o różnych kształtach, które są skarbami, najcenniejsze to te o najwyższej liczbie kropek na rewersie.

Zapas tlenu obniżany jest o liczbę oczek, które znajduje się na rewersie skarbu. Jeśli w pewnym momencie kończy się zapas tlenu, to giną wszyscy nurkowie, którzy znajdują się poza statkiem.

Kostki do gry nie są typowymi kostkami sześciennymi, bowiem mają po dwa wyniki 1,2,3, nie znajdziemy na nich wyników 4,5,6. Wyniki z dwóch kostek sumujemy i o tę liczbę może przemieścić się nurek. Jeśli wynik na kostkach przemieszcza nas na pole, na którym stoi już inny nurek, to te pole przeskakujemy, drugą ważną sprawą jest to, że pomniejszamy liczbę pól do przejścia o liczbę przenoszonych skarbów. Zatem mając więcej skarbów, mamy więcej punktów, ale też ciężej jest nam wrócić na statek.

Stając na pole możemy podnieść żeton skarbu, lub jeśli staniemy na pustym żetonie, oddać żeton skarbu. Jest to niezwykle istotna możliwość, gdyż w ten sposób możemy zwiększyć zapas tlenu i wrócić na statek. Możemy również nie podejmować żadnej akcji i czekać na żetony z wyższą liczbą punktów. Liczba punktów znajduje się na awersie żetonów i jest podliczana po powrocie wszystkich żywych nurków na statek.

Sushi Go!

Link do gry https://goo.gl/nMwRxh

Chińska wersja Sushi Go! to świetnie odwzorowana wersja oryginału, zamiast metalowego pudełka, znajdziemy tu jednak pudełko kartonowe. W zestawie znajduje się 108 kart, tak samo jak w oryginale.

Opis gry Sushi Go!

Wraz ze znajomymi wybieramy się do baru z Sushi, aby się jednak najeść należy wziąć sprawy w swoje ręce. Gra polega na stworzeniu najlepszej kombinacji z kart, które mamy dostępne. Sushi Go! Wykorzystuje mechanikę dobierania kart znaną z 7 Cudów Świata. Gra jest bardzo dynamiczna, brak tu przestojów. Wszystkie osoby grają w tym samym czasie. W grę możemy zagrać w liczbie od 2 do 5 osób, a dzięki prostocie zasad mogą w niej uczestniczyć osoby młodsze.

Story Cubes, Deep Sea Adventure oraz Sushi Go! to świetne gry – wypełniacze, które nie trwają długo i mogą stanowić wstęp do wieczoru gier czy być przerywnikiem między poważniejszymi rozgrywkami. Dzięki prostocie zasad może zagrać w nie każdy, dlatego nadają się do zabawy z całą rodziną.

Logo