Czy muszę płacić vat za zakupy z Chin od 1 lipca 2021 roku?

Od 1 lipca 2021 roku szykują się zmiany w pobieraniu opłaty Vat przy zamówieniach z Chińskich sklepów czy platform zakupowych takich jak aliexpress, banggood czy dhgate.

Co się zmienia od 1 lipca 2021 roku?

Tak jak dotychczas podatek Vat należny był od 1 słownie centa, ale loterią było czy był naliczony. Tak z dniem 1 lipca 2021 roku vat ma być naliczany od każdego zamówienia z Chin (czy innych krajów z poza EU).

UE wprowadziła dwa rozwiązania dla  zakupów poniżej 150 euro, tzw uproszczona procedura celna.

Vat podczas zamówienia może nam naliczyć sklep i odprowadzić go za nas do “urzędu celnego” (procedury nie będę opisywać) potocznie rozwiązanie nazywane IOSS (lub OSS) . Drugie rozwiązanie jest podobnego do tego było dotychczas czyli Vat odprowadzimy podczas odbioru przesyłki.

Przy obydwóch zamówieniach nie możemy liczyć na szczęście i nie płacenie vatu. W przypadku zamówień IOSS, informacja o pobraniu Vat będzie naniesiona na etykiecie zamówienia (będzie nadrukowany nr deklaracji IOSS). W przypadku braku pobrania Vat przez sklep, na etykiecie nie będzie nr IOSS, taka przesyłka będzie z automatu podlegać kontroli celnej. Z nie oficjalnych informacji ma być procedura podobna do rozwiązań szwedzkich, zapłacimy zryczałtowany Vat u listonosza, nie będziemy składać  deklaracji celnych jak to było dotychczas.

Dla sprostowania i nie powielania błędów. Nigdy w Polsce nie było zwolnienia z Vat dla zakupów poniżej 22 euro. To był często powielany mit.

Czy będzie naliczany Vat za zakupy na aliexpress przy zakupach z Chin?

Tak trzeba płacić Vat, ale Vat zapłacisz przy zamówieni.

Aliexpress przystąpiło do IOSS (OSS), przy zamówieniach z wysyłką z Chin vat będzie naliczony do zamówienia. Nie trzeba go będzie płacić w Polsce. Stosowane informacja, czyli nr IOSS będzie znajdowała się na etykiecie zamówienia. Dotyczy zamówień do 150 euro
Przesyłki bez tego numeru będą podlegać opłacie Vat tak jak dotychczas. Związku z mniejszą ilością przesyłek bez vat, trzeba się liczyć z większą szansą jego naliczenia

Czy trzeba płacić Vat za zakupy z Chin z Europejskich lokalnych magazynów?
Nie. W tym wypadku ani Ty ani Aliexpress za Ciebie Vatu naliczać nie będzie. Został on już opłacony podczas exportu produktu z Chin do Europy.

Oficjalny komunikat aliexpress

Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami dotyczącymi podatku VAT w handlu elektronicznym, wszystkie towary importowane do UE od 1 lipca 2021 r., będą podlegać opodatkowaniu VAT. AliExpress pobierze od Ciebie podatek VAT i zapłaci organowi podatkowemu w ramach szczególnej procedury dotyczącej sprzedaży na odległość towarów importowanych (ang. Import One Stop Shop; IOSS) dla zamówień wysyłanych spoza UE, o wartości nie większej niż 150 EUR. Nasi sprzedawcy i ich partnerzy logistyczni będą umieszczać nasz numer IOSS na przesyłkach, które zostały pobrane przez AliExpress, aby można je było szybko zwolnić z odprawy celnej bez obciążania podatkiem VAT i opłatami celnymi. W przypadku „Towarów z okresu przejściowego” (produkty zamawiane przed 1 lipca 2021 r.), nasz numer IOSS nie może być użyty do uproszczenia procesu importu. Partnerzy logistyczni mogą się z Tobą skontaktować w sprawie odpowiedniego podatku VAT od importu i opłat, zgodnie z praktyką wdrożeniową odpowiednich organów celnych UE i partnerów logistycznych.

W przypadku zakupu w lokalizacji wysyłki znajdującej się w UE (towary znajdują się już w UE), wszelkie podatki powinny zostać uwzględnione w cenie oferowanej przez sprzedawcę. Po zakupie nie zostaniesz obciążony żadnymi dodatkowymi podatkami

godnie z nowymi unijnymi przepisami dotyczącymi podatku VAT w handlu elektronicznym, wszystkie towary importowane do UE od 1 lipca 2021 r., będą podlegać opodatkowaniu VAT. AliExpress pobierze od Ciebie podatek VAT i zapłaci organowi podatkowemu w ramach szczególnej procedury dotyczącej sprzedaży na odległość towarów importowanych (ang. Import One Stop Shop; IOSS) dla zamówień wysyłanych spoza UE, o wartości nie większej niż 150 EUR. Nasi sprzedawcy i ich partnerzy logistyczni będą umieszczać nasz numer IOSS na przesyłkach, które zostały pobrane przez AliExpress, aby można je było szybko zwolnić z odprawy celnej bez obciążania podatkiem VAT i opłatami celnymi. W przypadku „Towarów z okresu przejściowego” (produkty zamawiane przed 1 lipca 2021 r.), nasz numer IOSS nie może być użyty do uproszczenia procesu importu. Partnerzy logistyczni mogą się z Tobą skontaktować w sprawie odpowiedniego podatku VAT od importu i opłat, zgodnie z praktyką wdrożeniową odpowiednich organów celnych UE i partnerów logistycznych.

W przypadku zakupu w lokalizacji wysyłki znajdującej się w UE (towary znajdują się już w UE), wszelkie podatki powinny zostać uwzględnione w cenie oferowanej przez sprzedawcę. Po zakupie nie zostaniesz obciążony żadnymi dodatkowymi podatkami.

Czy będzie naliczany Vat za zakupy ze sklepu Banggood?

Banggood nie przystąpił do IOSS (OSS). W swojej ofercie Banggood ma wysyłki nie obciążające odbiorcę podatkiem Vat.
Poniżej lista wysyłek, któte omijają vat oraz lista przesyłek przy których Vat może być naliczony.
Czekamy jeszcze na potwierdzenie lub zaprzeczenie Vat będzie naliczany przy wysyłce Priority Direct Mail

【Logistics Adjustment】Dla krajów europejskich

Tło: Ze względu na nowe prawo podatkowe UE, kanał logistyczny Banggood został przełączony na metodę DDU/DDP w celu deklarowania odpraw celnych.

DDP: Delivered Duty Paid – przesyłki omijające vat

 •  Banggood Express – Comet – CN ✅ *Recommend option for EU
 •  European Railway Direct Mail – UPS railway – CN
 •  EU Priority Line – GLS – CN/HK * Rekomendowane dla klientów z Polski

DDU: Delivered Duty Unpaid – przesyłki z nie opłaconym podatkiem Vat

 •  Air Parcel Register
 •  Standard Mail Register
 •  Express Shipping
 •  Priority Direct Mai

Czy dalej opłaca kupować  się z Aliexpress, Banggood?

Nawet w przypadku wprowadzenia Vat, dalej będzie wiele produktów których cena podczas zakupu z Chin będzie dużo niższa niż zakup w lokalnych sklepach

Co opłaca się kupować  z Chin po wprowadzeniu Vat ?

Pewnie wielu z Was będzie zastanawiać się co w takim razie kupować? Drogą elektronikę jak telefony, odkurzacze czy drukarki 3d opłaca się kupować na aliexpress z wysyłką z EU (lokalnych) magazynów, lub ze sklepu Banggood wybierając wysyłkę EU  Priority Line,która omija Vat.

Czy opłaca się kupować drobnicę  z Chin? Tutaj warto zastanowić się na korzystaniu z łączonych paczek (paczka ciążowa, kilka zamówień w jednej paczce) aby zmniejszyć koszt przesyłki na rzecz opłaty podatku Vat.

Ja dalej będę kupował kabelki, ładowarki czy drobną elektronikę. Cena tych produktów nawet po naliczeniu Vat będzie dużo niższa niż w Polsce

 

2 komentarze
 1. Czy od podatku nie zwolni już “prezent” – trochę dziwnym byłoby pobieranie podatku od towarów, które ktoś przysyła nam zza granicy na prezent czy to aliexpress czy ciocia z hameryki słodycze nam przysyła :v

  • Tak, ale to po Twojej stronie idzie udowodnić, że to prezent. Musisz mieć odpowiednią deklarację której żaden Chińczyk Ci nie da a ciocia Ci da.
   Kary za przestępstwo skarbowe są bardzo ale to bardzo wysokie. Szkoda zachodu

   Przypomnę, że Vat na aliexpress nalicza się z automatu za transakcje do 150 euro z wysyłką z Chin

Dodaj Odpowiedź

Logo